MacBook Zalany - Czyszczenie - Naprawa

Naprawa i czyszczenie MacBooka'a po zalaniu Wrocław Serwis. Bezpłatna diagnoza i wycena naprawy przesyłana SMS-em - pełna kontrola nad kosztami naprawy. Profesjonalny Serwis Apple Macbook Pro, MacBook Air we Wrocławiu od 2008r. 

  • czyszczenie po zalaniu klawiatury, elektroniki, płyty głównej - czas około 3 dni po czyszczeniu możemy stwierdzić czy laptop uratowaliśmy czy też są dalsze uszkodznia modułów lub płyty głównej
  • diagnoza uszkodzeń i wycena - aby przystąpić do diagnozy nalezy wcześniej umyć preparatami elektronikę MacBooka, a następnie możemy przejść do sprawdzania napięć laptopa
  • naprawa płyty głównej po zalaniu
  • wymiana klawiatury i gładzika po zalaniu - klawiatura jak i touchpad mogą zwierać co prowadzi do 
  • wymiana ekranu skrzydła po zalaniu

Naprawa po zalaniu MacBooka Wrocław, Warszawa, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Częstochowa, Kraków, Leszno, Opole, Legnica, Lubin, Świdnica, Oleśnica, Oława, Trzebnica, Brzeg, Bogatynia, Lwówek Śląski, Głogów, Jelenia Góra, Wałbrzych, Zielona Góra

Co robić gdy wlaśnie zalał się MacBook:

Porada co zrobić, gdy Apple właśnie zalaliśmy wodą, alkoholem, sokiem lub herbatą, kawą:

  1. Odłącz MacBook'a od zasilacza i baterię jeśli to możliwe nie obracjąc laptopa

  2. Połóż w zalanym miejscu szmatkę i odsącz ciecz, bez gwałtownych ruchów

  3. Jeśli cieczy jest więcej użyj kolejnej suchej szmatki lub papieru

  4. Jeśli nie możesz odkręcić klawiatury zanieś MacBook'a do Serwisu, bowiem ciecz mogła się dostać na płytę główną, co prowadzi do korozji układów i uszkodzenia płyty głównej podczas użytkowania.

  5. Nie włączaj MacBook'a od razu po przetarciu klawiatury i touchpada  – jeśli nie możesz zanieść laptopa do serwisu zmuszony jesteś podjąć ryzyko - odczekując kilka dni (może ciecz się zeschnie i nie dokona uszkodzeń).

 

Omówienie porad – dlaczego tak a nie inaczej:

  1. Odłącz MacBook'a od zasilacza i baterię, jeśli to możliwe nie obracając laptopa

    – przy zalaniu cieczą najważniejsze jest by ciecz nie dotarła do układów czy też slotów tasiemek klawiatury, touchpada, okablowania wifi podczas gdy laptop jest zasilany. Jeśli po zalaniu obrócimy MacBook'a ciecz przemiści się pod klawiaturą w inne miejsca i skala zalania jest o wiele większa niż pierwotnie zakładamy "bo wylało się trochę i szybko wytarliśmy". W przypadku zwarcia cieczy z zasilaną elektroniką dochodzi do zwarcia i laptop się wyłącza. Też zwarcia i przetopienia płyty głównej mogą trwać kilka dni, zatem nie cieszmy się przedwcześnie jeśli po godzinie od zalania pracujemy na laptopie i nie zauważylismy uszczerbku w działaniu. Przy zwarciu płyty nie będzie dymu ani też laptop nie wybuchnie, ale w przypadku baterii należy zachowac szczególną ostrożność. Najczęściej po zalaniu klawiatura jest do wymiany bowiem dotarła do elektroniki już ciecz gdy laptop był zasilany. Objawem uszkodzenia klawiatury po zalaniu jest – samopisząca klawiatura, piszcząca klawiatura, klawiatura która nie reaguje na naciskane klawisze, naciskając klawisz wyskakuje inny bądź grupa znaków lub niektóre klawisze nie działają – uszkodzenie elektroniki kwalifikuje klawiaturę wyłącznie do wymiany.

    Objawem uszkodzenia touchpada po zalaniu jest drgania kursora, lub kursor wędruje po ekranie, przyciski touchpada cały czas włączają aplikacje, touchpad wogóle nie reaguje – w najgorszym przypadku touchpad można wymienić, najczęściej jednak udaje się go naprawić.

    Jeśli ciecz dostała się na płytę to tylko czyszczenie po zalaniu lub naprawa płyty może pomóc przywrócić laptopa do życia.

  2. Połóż w zalanym miejscu szmatkę i odsącz ciecz bez gwałtownych ruchów – należy delikatnie ściągać ciecz by nie pozwolić jej na migrację

    – zdarza się bowiem, że przez gwałtowny ruch rozcieramy ciecz np. Na gniazda usb, lan a tam dlaej ciecz ścieka po plycie głównej.

  3. Jeśli cieczy jest więcej użyj kolejnej suchej szmatki lub papieru

    – papier jest bardziej chłonny i należy go zastosować do suszenia trudno dostepnych miejsc jednak trzeba uważać żeby fragmenty mokrego papieru nie zostały np. w szczelinie pomiędzy klawiszami czy touchpada

  4. Jeśli nie możesz odkręcić klawiatury zanieś laptopa do Serwisu bowiem ciecz mogła się dostać na płytę główną, co prowadzi do korozji układów i uszkodzenia płyty podczas użytkowania.

    - zalecana jest po każdym zalaniu konserwacja mająca na celu czyszczenia specjalnymi preparatmai całego laptopa w szczególności zalaną płytę główną, klawiaturę, touchpad, sloty tasiemek. Czyszczenie w 90 procent oszczędza uszkodzenia na płytach głównych i w 50 procentach przywraca działanie klawiatury. Jeśli czyszczenie na przywraca pełnej funkcjonalności możemy być pewni, że uszkodzone są elementy płyty głównej, lub struktura płytki drukowanej. Naprawa płyty głównej jest możliwa, ale jest bardziej kosztowna i trwa stosunkowo dłużej niż standardowa naprawa płyty głównej po przegrzaniu.

  5. Nie włączaj laptopa od razu po przetarciu klawiatury i touchpada laptopa – jeśli nie możesz zanieść laptopa do serwisu zmuszony jesteś podjąć ryzyko - odczekując kilka dni może ciecz się zeschnie i nie dokona uszkodzeń.

Gdy przez przypadek zalejemy klawiaturę w komputerze stacjonarnym, prawie nie musimy się o nic martwić. W najgorszym wypadku trzeba będzie wymienić ją na nową, co wiąże się z kosztem średnio kilkudziesięciu złotych. Jednak zalanie klawiatury w laptopie może skończyć się gorzej. Ciecz przez szczeliny w obudowie może się wlać do środka i zamoczyć poszczególne podzespoły.

W naszym serwisie we Wrocławiu realizujemy naprawy laptopów po zalaniu. Oferujemy dokładne ich osuszanie oraz wymianę części, których nie da się naprawić. Jednak to, jak bardzo będzie uszkodzony twój Apple, zależy również od ciebie. Zaraz po zalaniu powinieneś natychmiast odpiąć zasilanie i wyjąć baterię, aby nie doszło do przepaleń, jak również odgiąć ekran i ułożyć laptopa „do góry nogami”, aby wyciekło tyle wody, ile się da. Absolutnie nie włączaj zalanego laptopa.

Gdy przyniesiesz laptopa do naszego serwisu we Wrocławiu do naprawy, będziemy musieli go rozebrać praktycznie na części pierwsze, dokładnie je osuszyć oraz przetestować ich działanie. Czasem w wyniku zalania zostaje uszkodzona tylko klawiatura (oby tak było w twoim przypadku), czasem z powodu zwarć będą spalone niektóre chipy. Wtedy je naprawimy albo wymienimy.

Urządzenia elektroniczne, a w szczególności laptopy nie są odporne na pracę w wilgotnych warunkach. Zalanie laptopa jakąkolwiek cieczą, czy to będzie woda, piwo sok czy coś innego, na 90% spowoduje uszkodzenie klawiatury, a także płyty głównej. Tylko w skrajnych przypadkach laptop wyjdzie z takiej sytuacji bez uszczerbku. Postaramy się przybliżyć jak ciecz wpływa na działanie klawiatury oraz płyty głównej.

Klawiatura

Jest to podzespół bez którego nie moglibyśmy wykonywać wielu czynności na naszym komputerze. Składa się ona z kilku zespolonych ze sobą warstw, które są nierozbieralne.

Co się z nią dzieje w momencie zalania? Ciecz bardzo szybko przecieka pod klawiaturę, a w między czasie dostaje się między warstwy klawiatury. Efektem przedostania się płynu między warstwy, jest to że przestają działać klawisze, a czasem nawet klawiatura zwiera i przestaje całkowicie działać. Niestety jest to część której nie da się wyczyścić z zalania bądź naprawić. W takich wypadkach tylko wymiana klawiatury jest odpowiednim rozwiązaniem.

Płyta główna

Płyta główna to serce naszego laptopa. Znajduje się na niej kilkadziesiąt drobnych elementów wspomagających pracę układów. Jak wiemy, elementy elektroniczne nie lubią wody ani innych płynów, dlatego płyta główna nie jest odporna na zalania a wręcz przeciwnie. Co się z nią dzieje jeśli zalejemy laptopa? Jeśli płyn dostanie się do płyty głównej, a my będziemy dalej pracować na komputerze to możemy doprowadzić do poważnego jej uszkodzenia. Układy elektroniczne dostaną zwarcia, a komputer przestanie się włączać bądź zaczną się dziać inne dziwne rzeczy. Oczywiście są przypadki, kiedy zalejemy laptopa i on nadal działa. Wydaje nam się wtedy, że jest wszystko w porządku. Nic bardziej mylnego. Płyn który się dostał może od razu nie uszkodzić elementów, ale z czasem elementy do których dotarł, zaczną się utleniać. Jest to reakcja chemiczna która postępuje z czasem, kiedy ciecz znajduje się na płycie elektronicznej. Pracując na takim laptopie doprowadzamy do tego, że dochodzi do korozji która zaczyna „zjadać” elementy na płycie. Następstwem jest to, że laptop przestaje się uruchamiać. Naprawa takich skorodowanych elementów jest zdecydowanie trudniejsza lub czasami nawet niemożliwa. Uratowanie laptopa jest łatwiejsze jeśli zareagujemy i od razu wyłączymy sprzęt, a następnie zgłosimy się do serwisu w celu wyczyszczenia śladów zalania. Nie ryzykujmy i nie męczmy sprzętu kiedy go zalejemy. Odłączmy od zasilania, w miarę możliwości wyjmijmy baterię. Dzięki temu zaoszczędzimy swoje pieniądze.

Przykładowa lista modeli

Apple Macbook Pro

MacBook Pro 17 UNIBODY A1297 2009 2010 2011
MacBook Pro 17" 2.66GHz Core 2 Duo (MB604LL/A, A1297, MacBookPro5,2) - Early 2009
MacBook Pro 17" 2.8GHz Core 2 Duo (MC226LL/A, A1297, MacBookPro5,2) - Mid 2009
MacBook Pro 17" 2.8GHz Core 2 Duo (MC227LL/A, A1297, MacBookPro5,2) - Mid 2009
MacBook Pro 17" 2.93GHz Core 2 Duo (MB604LL/A, A1297, MacBookPro5,2) - Early 2009
MacBook Pro 17" 3.06GHz Core 2 Duo (MC226LL/A, A1297, MacBookPro5,2) - Mid 2009
MacBook Pro 17" 3.06GHz Core 2 Duo (MC227LL/A, A1297, MacBookPro5,2) - Mid 2009
MacBook Pro 17" 2.53GHz Core i5 (MC024LL/A, A1297, MacBookPro6,1) - Mid 2010
MacBook Pro 17" 2.2GHz Core i7 (MC725LL/A, A1297, MacBookPro8,3) - Early 2011
MacBook Pro 17" 2.66GHz Core i7 (MC024LL/A, A1297, MacBookPro6,1) - Mid 2010
MacBook Pro 17" 2.8GHz Core i7 (MC024LL/A, A1297, MacBookPro6,1) - Late 2010
MacBook Pro 17" 2.53GHz Core i5 (MC024LL/A, A1297, MacBookPro6,1) - Mid 2010
MacBook Pro 17" 2.66GHz Core i7 (MC024LL/A, A1297, MacBookPro6,1) - Mid 2010
MacBook Pro 17" 2.8GHz Core i7 (MC024LL/A, A1297, MacBookPro6,1) - Late 2010
MacBook Pro 17" 2.3GHz Core i7 (MC725LL/A, A1297, MacBookPro8,3) - Early 2011
MacBook Pro 17" 2.4 or 2.5GHz Core i7 (MD311LL/A, A1297, MacBookPro8,3) - Late 2011

MacBook Pro 17" A1151
MacBook Pro 17" A1212
MacBook Pro 17" A1261

MacBook Pro 15 UNIBODY A1286 MID 2008
MacBook Pro 15 UNIBODY A1286 MID 2009 2010 2011
MacBook Pro 15 UNOBODY A1398 RETINA MID 2012 2013
MacBook Pro 15” 2.3GHz Core i7 (MC975LL/A, A1398, MacBookPro10,1) - Mid 2012
MacBook Pro 15” 2.6GHz Core i7 (MC976LL/A, A1398, MacBookPro10,1) - Mid 2012
MacBook Pro 15” 2.7GHz Core i7 (MC976LL/A, A1398, MacBookPro10,1) - Mid 2012
MacBook Pro 15” 2.4GHz Core i7 (ME664LL/A, A1398, MacBookPro10,1) - Early 2013
MacBook Pro 15” 2.7GHz Core i7 (ME665LL/A, A1398, MacBookPro10,1) - Early 2013
MacBook Pro 15” 2.8GHz Core i7 (ME665LL/A, A1398, MacBookPro10,1) - Early 2013

MacBook Pro 15" A1150
MacBook Pro 15" A1211
MacBook Pro 15" A1226
MacBook Pro 15" A1260

MacBook Pro 13 UNIBODY A1278
MacBook Pro 13.3" 2.26GHz Core 2 Duo (MB990LL/A, A1278, MacBookPro5,5) - Mid 2009
MacBook Pro 13.3" 2.53GHz Core 2 Duo (MB991LL/A, A1278, MacBookPro5,5) - Mid 2009
MacBook Pro 13.3" 2.4GHz Core 2 Duo (MC374LL/A, A1278, MacBookPro7,1) - Mid 2010
MacBook Pro 13.3" 2.66GHz Core 2 Duo (MC375LL/A, A1278, MacBookPro7,1) - Mid 2010
MacBook Pro 13.3" 2.3GHz Core i5 (MC700LL/A, A1278, MacBookPro8,1) - Early 2011
MacBook Pro 13.3" 2.7GHz Core i7 (MC724LL/A, A1278, MacBookPro8,1) - Early 2011
MacBook Pro 13.3" 2.4GHz Core i5 (MD313LL/A , A1278, MacBookPro8,1) - Late 2011
MacBook Pro 13.3" 2.8GHz Core i7 (MD314LL/A, A1278, MacBookPro8,1) - Late 2011
MB467LL/A, MD101LL/A,  MD102LL/A
MacBook Pro 13 UNIBODY A1425 RETINA
MacBook Pro 13" 2.5GHz Core i5 (MD212LL/A, A1425, MacBookPro10,2) - Late 2012
MacBook Pro 13" 2.9GHz Core i7 (MD213LL/A, A1425, MacBookPro10,2) - Late 2012
MacBook Pro 13" 2.6GHz Core i5 (ME662LL/A, A1425, MacBookPro10,2) - Early 2013
MacBook Pro 13" 3.0GHz Core i7 (ME662LL/A, A1425, MacBookPro10,2) - Early 2013

Apple MacBook Air

MacBook Air "Core 2 Duo" 1.6 13" (Original) (08)
MacBook Air "Core 2 Duo" 1.8 13" (Original) (08)
MacBook Air "Core 2 Duo" 1.6 13" (NVIDIA) (08)
MacBook Air "Core 2 Duo" 1.86 13" (NVIDIA)(08)
MacBook Air "Core 2 Duo" 1.86 13" (Mid-09)
MacBook Air "Core 2 Duo" 2.13 13" (Mid-09)

MacBook 13 white/black,
MacBook 13 white Unibody,

Macbook Air 11" A1370 2011 Year MC968 MC969
Macbook Air 11" A1465 2012 Year MD223 MD224
MacBook AIR 1.1 A1237
MacBook AIR 2.1 A1304

MB003LL/A, B543LL/A, MB940LL/A, MC233LL/A, MC234LL/A,

MacBook AIR 1.1 A1369

MacBook Air "Core 2 Duo" 1.86 13" (Late '10)
MacBook Air "Core 2 Duo" 2.13 13" (Late '10)
MacBook Air 13.3" 1.7GHz Core i5 (MC965LL/A, A1369, MacBookAir4,2) - Mid 2011
MacBook Air 13.3" 1.7GHz Core i5 (MC966LL/A, A1369, MacBookAir4,2) - Mid 2011
MacBook Air 13.3" 1.8GHz Core i7 (MC966LL/A, A1369, MacBookAir4,2) - Mid 2011
MacBook AIR 1.1 A1466
MacBook Air "Core i5" 1.6 13" (Edu Only)(2012)
MacBook Air "Core i5" 1.8 13" (Mid-2012)
MacBook Air "Core i7" 2.0 13" (Mid-2012)